Arquivo da categoría: Curso 2008-2009

CONFERENCIAS: “Todos somos emigrantes”

1º Parte: “Galegos no mundo”

No noso centro educativo celebrouse a conferencia de Dª Olga Paredes Pato, tía de Daniel Vázquez Paredes, o 17 de decembro para contar a súa experiencia como emigrante en Alemania.
Dona Olga Paredes Pato, tía de Daniel Vázquez Paredes acudiu o noso centro educativo a falar da súa experiencia en Alemaña: a decisión de marchar, os traballos alí, as condición económicas, a relación con outros traballadores, os tipos de traballo e as diferencias entre os dous países.
Aprendimos a ver as dificultades que se atopa calquera que vai a un país distinto e ten que organizar a súa vida.

Conferencias sobre a Memoria Histórica

Conferencia de D. Serafín Mourelle

D. Serafín Mourelle, impatíu na súa conferencia unha peqeuna historia do século XX en España e as dificultades polas que atravesou a implantación da modernidade.
A continuación falou das dificultades que tivo na súa propia vida e a represión sufrida por el e a súa familia durante a súa infancia, contounos tamén o su inicio como militante no Partido Comunista e as razóns da súa loita contra a dictadura.
Como patrón de barco tamén nos contou a súa vida no mar e os paises coñecidos.
Durante a conferencia estivo acompañado polo seu neto, Mateo, un rapaciño atento e emocionado coas vivencias do seu abó. El foi quen nos mostrou o sextante do su abó.
A conferencia foi seguida dun interesante coloquio.

Wolframio, un tipo con química

Presentación do profesor Laureano Jiménez

O profesor Laureano Jiménez
O profesor Laureano Jiménez

O 23 de outubro o profesor Laurano Jiménez do Departamento de Enxeniería Química da Universidade Rovira i Virgili presentou no noso centro a película “Wolframio, un tipo con química” seleccionada para a primeira edición da Mostra de Ciencia e Cinema organizada pola Asociación de Amigos da Casa das Ciencias celebrada na Coruña do 22 ao 25 de outubro de 2008.
Ademais da proxección da película o profesor Jiménez presentou, de forma interactiva o material didáctico asociado a mesma. Asistiron os alumnos de 1º e 2º do bacharelato científico.

Equipo Docente. Curso 2008-2009

  • Ciencias Naturais
    Milagros Rey Pichel [Xefa de departamento]
    Ángeles Iglesias Díaz
    Agustín Lorenzo López [Servicios Especiais]
    Carmen Porta Vila
  • Debuxo
    Faustino Seijas Seoane [Xefe de departamento]
    Mª Isabel Aller Arenas
  • Economía
    Isabel López Mariño [Xefa de departamento]
  • Educación Física
    Ana María Martínez Rivera[Xefa de departamento]
    Alfredo L. Martínez Pérez
    Miguel Sánchez Ortiz [Servicios Especiais]
  • Filosofía
    Fernando Vidal Meijón [Xefe de departamento]
    José López Couce
  • Física e Química
    Antonio Varela Caamaño [Xefe de departamento]
    Ramón Romero Pardo
  • Francés
    José Carlos Vidal López [Xefe de departamento]
    Manuel Severo Rodríguez Piñeira
  • Grego
    Montserrat López Pinal [Xefa de departamento]
  • Inglés
    Warinca Arce González [Xefa de departamento]
    Mercedes Dopico Caínzos
    Ana Isabel Oulego Prado
    Ricardo Puig De Llano
  • Latín
    Xosé Carballude Blanco [Xefe de departamento]
  • Lingua e Literatura Española
    Matías Cuba Orosa [Xefe de departamento]
    Eduardo Álvarez González [Liberado sindical]
    Mª Goretti Hermida Rodríguez
    Elvira Elisa Sanz Gómez
  • Lingua Galega e Literatura
    Xoán Ignacio Taibo Arias [Xefe de departamento]
    Ana María Crego Yañez
    Sofía Teresa Davila Davila
    Xosé Manuel Martínez Fraguela,
  • Matemáticas
    María Emilia Villar Mirabal [Xefa de departamento]
    Rosa María Miña Mena
    José Antonio Rodríguez Amedo
    Manuel San Luís Bugallo
  • Música
    Jesús Fernández Llaneza [Xefe de departamento]
    María Antonia Montes Fernández
  • Normalización Lingüistica
    Ana María Crego Yañez [Xefa de departamento]
  • Orientación
    Mª del Carmen Ogando Mejuto[Xefa de departamento]
    María Begoña Casalderrey Iglesias
    Mª del Pilar Morandeira Roel
  • Relixión
    José Ovidio Curráis Porrúa [Xefe de departamento]
  • Tecnoloxía
    Xosé Rodríguez Rodríguez [Xefe de departamento]
    Juan Manuel Neira Fernández
  • Xeografía e Historia
    Mª del Carmen García-Rodeja Arribí [Xefa de departamento]
    Antón García González
    Xosé Antón García González
    Víctor Nogueira Fariña

Xunta de Delegados. Curso 2008-2009

Delegados y subdelegados de grupo

ESO 1A
  • Francisco Álvarez Ron [Delegado]
  • Ricardo López Ardións [Subdelegado]
ESO 1B
  • Raquel Pose Carril [Delegada]
  • Uxía Vázquez Suárez [Subdelegada]
ESO 2A
  • Azahara Sanz Montes [Delegada]
  • Lidia Sotorríos Alejandre [Subdelegada]
ESO 2B
  • Amy Díaz Díaz [Delegada]
  • Lucía Rodríguez Ríos [Subdelegada]
ESO 3A
  • Antía López Mosteiro [Delegada]
  • Rubén Barcia Cruz [Subdelegado]
ESO 3B
  • Adrián Freire Rodríguez [Delegado]
  • Matthijs Taris Ben[Subdelegado]
ESO 3C
  • Rubén Lago Zapata [Delegado]
  • Patricia Figueiras Fariña [Subdelegada]
ESO 4A
  • Alicia Portals Riomao [Delegada]
  • Alejandro Verde de la Torre [Subdelegado]
ESO 4B
  • Alfonso Franqueira Matos [Delegado]
  • Miriam Sánchez López [Subdelegada]
ESO 4C
  • Jaime Miranda García [Delegado]
  • Sheila Barbeito Aradas [Subdelegada]
Bacharelato 1A
  • Irene Vidal Sexto [Delegada]
  • Montserrat Martínez-Piñeiro [Subdelegada]
Bacharelato 1B
  • María Villar Pereira [Delegada]
  • David Varela Ramos [Subdelegado]
Bacharelato 2A
  • Roi López Domínguez [Delegado]
  • Manuel Iliá Pereiro Romero [Subdelegado]
Bacharelato 2b
  • Eduardo Valeiro Castro [Delegado]
  • Dong Xu [Subdelegado]

Consello Escolar. Curso 2008-2009

Presidente

  • José López Couce

Secretaria

  • Ana Isabel Oulego Prado

Xefe de Estudios

  • Xosé Antón García González

Representantes do profesorado

  • Isabel López Mariño
  • Xosé Manuel Martínez Fraguela
  • José Manuel Neira Fernández
  • Ricardo Puig de LLano
  • Xośe Rodríguez Rodríguez
  • Elvira Sanz Gómez
  • Antonio Varela Caamaño

Representante da ANPA

  • Francisco Peral Moldes

Representantes dos Pais/Nais

  • Carmen Fernández López
  • Josefina Santos de la Iglesia

Representantes do Alumnos

  • Adrián Freire Rodríguez
  • Sara Gestal Giménez
  • Antía López Mosteiro
  • Irene Vidal Sexto

Persoal do Persoal de Admon. e Servizos

  • Mª Esther Ramos Esperante

Concello

  • Mª Esther Isabel Garrido Pan